loader image

مواد رنگزای بازیک basic dyes

مواد رنگزای بازیک سابقه تاریخی بسیار جالبی دارند. بعضی اوقات رنگ های کاتیونی نامیده می شوند. این مواد رنگزا با گروه اسیدی لیف واکنش می دهد.

رنگ های بازیک به ندرت برای بعضی از انواع پلی استر، بعضی نایلون ها، گاهی هم برای الیاف پروتئینی استفاده می شود. مواد رنگزای بازیک ثبات نسبتا پایینی بر روی ابریشم دارند و در مقابل، درخشندگی فوق العاده دارند. استفاده از رنگزا بازیک بر روی الیاف اکریلیک ثبات خیلی خوبی دارد. این مواد رنگزا محدوده وسیعی از رنگ های روشن را به ما می دهند.

از ویژگی های برجسته مواد رنگزای بازیک درخشندگی و شدت رنگهای حاصل از آنها است در بعضی از شیدها وضوح و روشنی رنگها آنقدر زیاد است که از این لحاظ، دیگر طبقات مواد رنگزا با آنها قابل قیاس نیستند.

مواد رنگزای بازیک ثبات نسبتا ضعیفی در برابر نور دارند و ثبات شستشویی آنها بر روی الیاف پشم و پنبه معمولا از خیلی ضعیف تا متوسط متغییر است، اما ثبات آنها روی الیاف اکریلیک همان طور که گفتیم خوب است.

مواد رنگزای بازیک در آب محلول هستند، اما در هنگام کاربرد از آن باید دقت کرد که آب مورد استفاده حاوی قلیا و یا آب سخت نباشند، زیرا این دو سبب رسوب ماده رنگزا می شوند.

بنابراین به هنگام استفاده از این مواد رنگزا ابتدا آب مصرفی باید به وسیله اسید استیک خنثی شود.

لازم به ذکر است که بعضی از مواد رنگزای بازیک مثل اورامین auramine در آب جوش تجزیه میشوند، بنابراین به هنگام استفاده از این ماده رنگزا نباید درجه حرارت به بالای ۷۵ درجه سانتیگراد برسد. همچنین نباید مواد رنگزای بازیک را همراه با مواد رنگزای اسیدی به کار برد زیرا رسوب می کنند.

برای افزایش ثبات شستشویی مواد رنگزای بازیک بر روی کالا میتواند از عملیات بعدیafter treatment استفاده کرد. از ویژگی های مواد رنگزای بازیک ترکیب آن با اسید تانیک است که یک محصول غیر قابل حل در آب به دست می آید که از این خاصیت می توان برای بالابردن ثبات رنگزا استفاده نمود تا رنگزا به صورت نامحلول در فرایند شستشو قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *